Ιστορικό του Coburg West Primary School

Το σχολείο του Coburg West χτίστηκε σε δύο στάδια: το 1917 και το 1926. Στο αρχικό κτίριο ρυθμού της εποχής του Εδουάρδου, προστέθηκε ένα διώροφο συγκρότημα δώδεκα αιθουσών διδασκαλίας, η βιβλιοθήκη, η καντίνα καθώς και οι αποθήκες το 1978.
Ο συνολικός αριθμός των παιδιών που φοιτούν τώρα στο σχολείο είναι τετρακόσοι ενενήντα τρεις (493) και το εκπαιδευτικό προσωπικό αριθμεί είκοσι επτά (27) δασκάλους.
Οι γονείς συμμετέχουν ενεργά στην εκπαίδευση των παιδιών τους. Δακτυλογραφούν ιστορίες, βοηθούν στη βιβλιοθήκη, αναλαμβάνουν την καντίνα του σχολείου. Η επαφή σχολείου και γονέων είναι τακτική και γίνεται και μέσω της εβδομαδιαίας ενημερωτικής εφημερίδας.
Το σχολείο είναι υποχρεωτικό από έξι έως δεκαπέντε ετών. Μετά οι νέοι μπορούν να εγγραφούν στο γυμνάσιο ή σε επαγγελματικές σχολές.