Αδελφοποίηση

Coburg West Primary School

of Melbourne Australia

ΙΟΥΝΙΟΣ 2000

Σε μια εντυπωσιακή τελετή που εμπλουτίστηκε από μοναδικές χορευτικές επιδείξεις μαθητών, έγινε την Τετάρτη 7 Ιουνίου 2000,  στο Ηράκλειο η Αδελφοποίηση του 11ου Δημοτικού Σχολείου με το Σχολείο Coburg West  Μελβούρνης Αυστραλίας.
     Η αδελφοποίηση επισφραγίστηκε κι επισημοποιήθηκε με πρωτόκολλο, το οποίο υπέγραψαν, από την πλευρά του 11ου Δ.Σ. Ηρακλείου, ο Διευθυντής κ. Αντώνης Κουτεντάκης και από την πλευρά του Coburg West P.S. ο Διευθυντής Mr. Adrian de Ross. Αμέσως μετά οι μαθητές παρουσίασαν συμβολικές εκδηλώσεις σχετικά με τους Ολυμπιακούς Αγώνες και την ανακάλυψη της Αυστραλιανής Ηπείρου, το χορευτικό συγκρότημα του Σχολείου χόρεψε παραδοσιακούς χορούς και η χορωδία τραγούδησε ελληνικά τραγούδια.

Στο χαιρετισμό του ο τότε Διευθυντής του 11ου Δημοτικού Σχολείου  κ. Αντώνης Κουτεντάκης ανέφερε τα παρακάτω:

« Ένας άλλος δεσμός, ακατάλυτος κι αυτός είναι η συστράτευση των δύο λαών στην υπόθεση της ελευθερίας και των  ανθρωπίνων  ιδανικών. Εδώ σ’ αυτή την ηρωική γη της Κρήτης, άφησαν την τελευταία τους πνοή 841 Αυστραλοί στρατιώτες και 3000 περίπου αιχμαλωτίστηκαν από τους Ναζί πολεμώντας μαζί με τον Κρητικό λαό για τα πιο ψηλά ιδανικά.

Εδώ αξίζει να αναφερθούν τα λόγια ενός ριμαδόρου κρητικού, ο οποίος βάζει στο στόμα ενός αυστραλού στρατιώτη την παρακάτω μαντινάδα, απευθυνόμενος στην Κρήτη:

Αντάρτης στα λημέρια σου στο κάθε μετερίζι
Η λευτεριά σαν το πουλί κι η δόξα φτερουγίζει.

Από σήμερα λοιπόν αγαπητοί συνάδελφοι της Αυστραλίας και αγαπημένα μας παιδιά, θέλουμε να νοιώθετε το σχολείο μας  εδώ στο Ηράκλειο, ως δικό σας σπίτι.

Θα χαρούμε ιδιαίτερα να μας δοθεί η ευκαιρία να συναντηθούμε προσωπικά και όχι μόνο μέσω αλληλογραφίας απλής ή ηλεκτρονικής, να σφίξουμε τα χέρια, να αγκαλιαστούμε και να σας φιλοξενήσουμε, όπως εμείς ξέρουμε. Το ίδιο θα θέλαμε κι εμείς , να βρεθούμε πλάι σας στην Αυστραλία, να γνωρίσουμε τη δική σας κουλτούρα καλύτερα, τα πρόσωπα εκείνα που από σήμερα και πέρα θεωρούνται αδελφικά.
Πριν τελειώσω, θέλω να απευθυνθώ στο συνάδελφο Διευθυντή του Σχολείου στο Coburg Adrian de Ross και στη συνάδελφο κυρία Έφη Ευαγγελάτου και να τους πω, ότι εξ όσων μπορεί να συμπεράνει κανείς από τη μέχρι σήμερα συνεργασίας μας, αποτελούν κόσμημα της Αυστραλιανής εκπαίδευσης και είναι άξιοι συγχαρητηρίων».

Στην πολύ σημαντική για το σχολείο μας εκδήλωση παρευρέθηκε η πλειοψηφία των γονέων των μαθητών μας, φίλοι και συγγενείς και εκπρόσωποι του Κοινοβουλίου και της ηγεσίας της τοπικής εκπαιδευτικής κοινότητας.